Дитина у сім'ї алкоголіків
Зміст:
1. Вплив алкоголю на дитину до народження
2. Особливості виховання в сім'ї алкоголіків
3. Коли п'ють обоє батьків
4. Коли п'є батько
5. Коли п'є мати
6. Підсумки
У формуванні характеру, поведінки, здоров'я дитини беруть участь і тісно переплітаються між собою фактори спадковості, екзогенні (зовнішні) шкідливості і умови виховання. Зловживання психоактивними речовинами (до них відноситься і алкоголь) в найближчий період до зачаття, під час виношування і вигодовування безпосередньо токсичну дію на важливі органи і системи малюка. Нездоровий клімат в родині у тих, хто п'є спотворює характер, поведінку, світовідчуття дитини. Шанси, що у залежних батьків виросте здоровий, щасливий чоловік, зводяться до нуля.
Як впливає алкоголь на дитину до її народження
Спиртні напої пошкоджують статеві клітини чоловіків і жінок, знижуючи їх якість і кількість. При систематичному зловживанні гальмується виробництво білка, нуклеїнових кислот, ферментів, які беруть участь в утворенні статевих гормонів. Продукти розпаду спирту впливають на генетичний код самого питущого і його потомства, збільшуючи ризик передачі спадкових аномалій.
Вагітна жінка, приймаючи спиртне, отруює організм дитини, так як алкоголь циркулює по спільній з плодом кровоносній системі, проникає в нервову тканину, інші органи. Не менш небезпечна алкоголізація під час вигодовування. Молекули спирту швидко всмоктуються в молоко і з ним в організм дитини.
У дітей питущих матерів важкі наслідки інтоксикації виникають як безпосередньо, так і полегшують вплив додаткових шкідливостей. Так, захворювання з генетичною схильністю можуть не розвинутися при сприятливих умовах, але проявляється у ослабленого інтоксикацією організму.
До найбільш частих наслідків пияцтва матері відносяться:
• високий відсоток мертвонародження;
• відставання розвитку психічного і фізичного;
• зниження опірності інфекціям;
• псіхопатизація характеру;
• рання смертність.
Крайній варіант токсичних наслідків - алкогольна ембріопатія. Ризик патології зростає з тривалістю і тяжкістю зловживання.
Ознаки алкогольної ембріопатіі:
• структурні дефекти органів - пороки серця, дефекти кінцівок, статевих органів, печінковий фіброз;
• порушення нервової функції - утруднена координація руху, збудливість, тики, рухова стереотип, судомні напади;
• уповільнення розвитку;
• типову будову особи, черепа - очні щілини звужені, підборіддя, мозковий череп, верхня губа недорозвинені, з бордовою облямівкою, згладжена складка над нею, короткий ніс, пласке обличчя.
Чи не проходять безслідно навіть незначні порції спиртного, нікотину, інших токсичних речовин, проявляючись у дитини функціональними порушеннями (схильність до депресій, нестійкість уваги, мотивації, інфантилізм).
Якщо під час вагітності алкоголем зловживає тільки батько, то здоров'я малюка також знаходиться під загрозою. Психічні переживання, стрес матері через пияцтво чоловіка приводять до біохімічним зрушенням, впливаючи на формування нервової системи плоду.
Особливості виховання дитини питущими батьками
У сім'ї дитина вперше отримує уявлення про світ, виробляє навички поведінки, моральні та етичні основи - те, що він буде використовувати в подальшому житті. Мета виховання - прищепити дітям ціннісні орієнтири, правила, знання, забезпечити умовами розвитку. До періоду статевого дозрівання абсолютним авторитетом для дитини є батьки. Для нього важливі як емоційний зв'язок з кожним з батьків, так і їх спільне взаємодія. Сини, як правило, в сімейних відносинах копіюють поведінку батька, дочки - поведінка матері. Батьківський тип сім'ї діти переносять в своє доросле особисте життя, за рідкісним винятком.
При зловживанні алкоголем обома або одним чоловіком модель виховання стає патологічною.
Коли п'ють обоє батьків
У таких випадках вихованням дитини практично ніхто не займається. Батьки не мають уявлення про його інтересах, схильностях, времяпровождении. При відсутності контролю, педагогічного авторитету, підліток шукає «вуличного» лідера. Часто сам починає вживати психоактивні речовини, потрапляє в кримінальні ситуації.
Виховання по типу гіпоопіки, властивої сім'ям алкоголіків, порушує всі рівні розвитку дитини:
• агресивний спосіб самоствердження;
• недорозвинення інтелекту;
• споживча орієнтація;
• легка сугестивність, наслідування;
• найпростіші способи отримання задоволення.
Навіть якщо у дитини, у вигляді протестної реакції, виробляється неприйняття до спиртного, його психічне здоров'я зберігається вкрай нестійким протягом усього життя.
Коли п'є батько
Якщо алкоголізмом страждає тільки батько, то він або зовсім не приймає участі у вихованні, або його вплив носить ще більш патологічний характер (прагнення повчати в п'яному стані, побої). Постійна Псіхотравматизація може привести до втеч з дому, суїцидів.
Ще один несприятливий фактор, коли мати, прагнучи компенсувати відсутність турботи батька, проявляє гиперопіку до дитини, що носить або домінуючий характер (жорсткий контроль, психологічний тиск, за якими прихована емоційна холодність), або потурає тип (зниження вимогливості, заохочення капризів). У таких випадках дисонанс виховання тільки посилюється.
Коли п'є мати
Випадок, що зустрічається рідше, але ще більш руйнівна діючий на психіку дітей.
Жіночий алкоголізм відрізняється своєю специфікою. Так жінка пов'язана з оплотом доброти, краси, її пияцтво в значній мірі не схвалюється суспільством, на відміну від чоловічого, до якого ставлення більш терпиме. Жінки, хворі на алкоголізм, до останнього приховують хвороба, страждають низькою самооцінкою, почуттям провини. На лікування вони потрапляють, як правило, вже на важкій стадії. Зміни особистості при алкоголізмі у жінок виглядають гротескно, відштовхуюче та жалюгідно. Функція матері, дружини знижується в значній мірі, вони частіше залишаються на самоті. Для дитини з дитячих років затверджується жіночий образ з негативним, зневажливим відтінком. Її виховання, по типу «гойдалок», характеризується періодами повного потурання (в п'яному стані),
Підсумки
Дитина, що народилася в сім'ї алкоголіків, виявляється травмований і нещасний подвійно. З одного боку, він отримує схильність генетичну, з іншого - його розвиток відбувається в украй несприятливих умовах.
У міру свого дорослішання, він накопичує всю тяжкість фізичних, психічних, соціальних травм. Побудувати гармонійне ставлення зі світом, своїм обранцем таким дітям без сторонньої допомоги рідко вдається.
ВАЖЛИВО! Побороти проблему алкоголізму при плануванні і вихованні дітей необхідно максимально швидко і ефективно! Ми пропонуємо лікування алкоголізму за авторською методикою - наші контакти можна знайти тут.