Алкогольне сп'яніння у підлітків

Зміст:

Види і ступеня сп'яніння
1. Просте (ейфорійне) сп'яніння
2. Атипове сп'яніння
    • Атипове дисфорічне
    • Атипове депресивне
    • Атипове істеричне
    • Атипове зі скоєнням імпульсивних вчинків
    • Атипове сомнолентне
    • Атипове гебефреноподібне
    • Патологічне сп'яніння
Підсумки

підліткове сп'яніння

Алкогольне сп'яніння - це цілий комплекс симптомів вегетативних, психічних і неврологічних розладів. Дитячий і підлітковий алкоголізм має своєрідні клінічні риси. Алкоголізм в дитячому та підлітковому віці за останнє десятиліття має тенденцію до зростання.

До раннього алкоголізму зазвичай відносять випадки вживання алкоголю неповнолітніми особами, які не досягли 16 років. Якщо у дитини чи підлітка формується залежність від алкоголю до 18 років, то це вже явно ранній алкоголізм.

Види і ступеня сп'яніння. характеристика поведінки

Традиційно розрізняютьтри ступені сп'яніння:легку, середню і важку. Ступінь визначається за рівнем концентрації алкоголю в крові. При легкої концентрація становить близько 0,5-1,55%, середньої відповідає значення в 1,5-2,5%, при важкій рівень підвищується до 3-5%. При більшій концентрації (приблизно 6-8%) з високою ймовірністю може бути летальний кінець.

Також можна виділити два основних види сп'яніння: ейфоричний і атиповий. Більш докладно про кожен - нижче.

Просте або ейфоричний сп'яніння

• Просте або ейфорійне сп'яніння.

Характеризується підйомом настрою, бажанням спілкуватися, розмовляти якомога більше. Неприємні емоції або переживання відступають на задній план. Вегетативні прояви виражаються у підлітків яскравіше, ніж у дорослих. Найчастіше проявляються у вигляді прискореного серцебиття, підвищення артеріального тиску. У них червоніє обличчя або, навпаки, стає надмірно блідим. Часто бувають нудота і блювота. Ці прояви послаблюють підлітків. Вони стають млявими, мовчазними. Виглядають втомленими після цього, хочуть спати.

Підлітки починають прагнути не тільки спілкуватися з однолітками в компанії, де випивали, але хочуть потрапити в громадські місця. Щоб їх помітили якомога більше людей. Іноді навіть пориваються йти саме туди, де їм загрожує покарання за появу в такому вигляді. Наприклад, в школу. В такому стані нерідко демонструють при зустрічі з іншими групами підлітків войовничість, агресивність. Іноді можуть демонструвати показну доброзичливість.

Характерна емоційна лабільність - підлітки легко переходять від веселощів до пригноблюваному станом, стають дратівливими, злісними, агресивними. Ображаються на будь-які незначні зауваження. Якщо ступінь сп'яніння перевищує легку, то підлітки швидше слабшають фізично. Чи не прагнуть до підвищеної активності. Спілкування обмежують своєю компанією. Їх дії менш цілеспрямовані. В такому стані не здатні сприймати адекватно розумні доводи оточуючих, тим більше від дорослих. Часто виявляють явний негатив.

атиповий сп'яніння

• Атипове сп'яніння.

Цей вид сп'яніння в свою чергу підрозділяється на кілька видів. Кожен вид має свої особливості прояву:

• Атипове дисфорічне. Його основна риса - це злобно-тужливий настрій. Підлітки прагнуть дати вихід своїм настроєм. Проявляють агресію. Їм хочеться щось зламати, розкидати. Іноді б'ють посуд, розкидають меблі, речі. Голосно лаються, «нариваються» на конфлікт навіть з малознайомими людьми або взагалі з будь-якими, хто їх оточує в даний момент.

Вони не терплять в такому стані зауважень. Всі сприймають «в багнети». Будь-яке необережне слово оточуючих може послужити сигналом до бійки або довгим розглядів на підвищених тонах. Якщо уплутують в бійку, то легко втрачають контроль. Безладно наносять побої, злість довго не вщухає. Ніяких доказів при цьому вони не слухають. Агресія не піддається контролю. Часом виявляють аутоагресію - наносять собі порізи, наприклад. Суїцидальних намірів зазвичай не виявляють. Сексуальна агресія зустрічається рідше. Але якщо є, то виражається в явному садизм і прагненні принизити об'єкт агресії.

• Атипове депресивний сп'яніння. Воно характеризується, в першу чергу, пригніченим настроєм. Можливі серйозні суїцидальні спроби в такому стані. Вони часто в очах оточуючих виглядають при цьому несподіваними. Такі підлітки починають плакати, жаліти себе. Згадувати всі свої дійсні і вигадані невдачі. Кажуть про свою неповноцінності.

Прагнуть отримати співчуття від оточуючих, хоча і слова їх не втішають. Вони продовжують говорити про свою неспроможність. Бачать себе в такому стані глибоко нещасними і непотрібними. Вони малорухливі, діяльність обмежена сидінням на одному місці. При легкому ступені сп'яніння іноді прагнуть переживати свій негатив «про себе». Але їх видає похмурий вигляд і небагатослівність.

• Атипове істеричне сп'яніння. Підлітки в такому стані прагнуть привернути до себе увагу. Влаштовуючи при цьому «театр одного актора». Їх мова при цьому сповнена гіпертрофованої до абсурду експресії, патетичности. Вони то зображують нестерпне страждання, то навпаки, заливаються безпричинним, награним сміхом. Щось викрикують, кривляються. Будь-яким способом прагнуть привернути увагу.

У прагненні до театральності і «показухи» підлітки сподіваються викликати захоплення у однолітків. Найчастіше у дорослих вони при цьому викликають роздратування, але їм і цього достатньо, адже вони домоглися свого - привернули увагу.

• Атипове сп'яніння з вчиненням імпульсивних, необдуманих вчинків. Це досить рідкісний вид сп'яніння, його прояви можна побачити нечасто. Характеризується сильним прагненням підлітка зробити імпульсивний вчинок. Він може бути агресивним, спрямованим або на себе, або на оточуючих. Іноді він носить сексуальний характер. Такі дії підлітки скоюють при легкому ступені сп'яніння. Але що здійснюються при цьому вчинки найчастіше не властиві підлітку. Тобто, будучи тверезим, він би так не вчинив.

Після подібних необдуманих вчинків підлітки впадають в стан загальмованості.

• Атипове сомнолентне сп'яніння. У підлітків це виражається в швидкому переході в сонний стан після прийому великої дози алкоголю, можуть навіть впасти в кому, сопор. При цьому в початковій стадії алкогольного сп'яніння вегетативні реакції виражені слабо. Підлітків не нудить і не рве. Але зі збільшенням дози алкоголю зростає і сонливість.

• Атипове гебефреноподібне сп'яніння. Воно виражається в кривляння. Підлітки безглуздо гримасують. Поводяться відверто зухвало, неадекватно навколишнього оточення. При цьому активно жестикулюють, частіше широкими жестами. Розмахують руками. Неналежна поведінка виражається іноді в сексуальної расторможенности. Можуть вести себе нетактовно, нехтуючи суспільними нормами. Іноді навіть чіпають раптово за статеві органи оточуючих. При цьому їм все одно, скільки років або якої статі навколишні люди. Але така поведінка зустрічається досить рідко.

• Патологічне сп'яніння. Це один з найрідкісніших видів сп'яніння. У дорослих зустрічається вкрай рідко. Серед підлітків взагалі розцінюється як феномен. Виявляється у вигляді гострого транзиторного психозу. На його тлі можливо сутінковий стан. Такі люди не виглядають сильно сп'янілий. Оточуючим здається, що вони просто злегка випили.

Але мова таких п'яних відрізняється уривчастими і короткими фразами. З ними нелегко вступити в контакт, скоріше навіть частіше неможливо. Через це сп'янілі в такому стані не роблять ніяких спільних дій. Такий стан відчуженості у них різко змінюється млявістю, вони не виявляють інтересу до того, що відбувається. Спостерігається амнезія протягом цього періоду. Вони часом зовсім не пам'ятають, де були і що робили, щиро вважаючи себе непричетними до вчиненим вчинків. При здійсненні такими людьми кримінальних дій експертам потрібно бути гранично уважними. Так як ступінь відповідальності при визнанні патологічного сп'яніння змінюється - людини визнають неосудним і нездатним відповідати за себе в такі періоди сп'яніння.

підліткове сп'яніння: підсумки

Підсумки

Для підліткового віку найбільш характерною формою сп'яніння вважається атиповий. Воно зустрічається набагато частіше серед дітей і підлітків в порівнянні з дорослими майже в 2 рази. При перших спробах спробувати алкоголь у підлітків часто виникають неприємні відчуття - нудота, запаморочення і т. д. Зате згодом, через 2-3 спроби приходить вже стан ейфорії, заради якого далі і вживається алкоголь. Важливо починати профілактику алкоголізму вже з молодшого шкільного віку, розмовляти з дітьми на цю тему.